Kleszczów Region Szczerców

Kleszczów i Szczerców stracą miliony na rzecz budżetu centralnego

Do kilkunastu milionów złotych mogą stracić gminy Kleszczów i Szczerców, jeśli wprowadzona zostanie nowa ustawa Polskiej Służbie Geologicznej. Wnioskodawcą projektu jest minister środowiska.

Ogólnopolska ustawa, ograniczyłaby przychody gmin górniczych z tytułu opłat eksploatacyjnych, a podatki trafiałyby w większości do budżetu państwa. Szacuje się, że Kleszczów mógłby stracić około 30 milionów złotych, a Szczerców nawet do 20 milionów złotych. Stracić ma również Złoczew, Rząśnia, Sulmierzyce, Burzenin i Ostrówek.

Na czym polega zmieniona ustawa o Polskiej Służbie Geologicznej? Znacząco ograniczone zostałyby opłaty eksploatacyjne do 500 zł na głowę mieszkańca gminy, a wszystko to co powyżej trafiałoby do Polskiej Służby Geologicznej. Ustawa, która pozbawia samorządy części opłat eksploatacyjnych, łamie zapis w ustawie o dochodach jednostek samorządowych, który jasno mówi, że takie opłaty to dochód własny tych jednostek.

Na ostatniej sesji powiatu, Jacek Zatorski radny klubu PO, wnioskował z apelem o nieprzyjmowanie tej ustawy w proponowanych kształcie, w której gminy nie otrzymywałyby rekompensat z niej wynikającej, a które gminy musza ponosić z tytułu szkód górniczych. Niestety radni powiatowi odrzucili ten wniosek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *